Výber remeselných vín z vinohradov spod vulkánu Sitno

Gurmán TAXI Vám ponúka limitovaný výber remeselných vín z konkrétnych vinohradov. Všetky vína pochádzajú z TEKOVA, z vinohradov ktoré sa rozprestierajú na južných svahoch Štiavnických vrchov a priľahlej Ipeľskej pahorkatiny. Vinič tu zapúšta svoje korene hlboko do sopečného podložia, ktoré stvoril v pradávnych časoch mohutný vulkán Sitno.  

Spolupráca, priateľstvo, víno a komunita

Spolupracujeme s úzkou skupinou rodinných vinárstiev, ktorých vína dôverne poznáme. Všetky vinárstva , s ktorými spolupracujeme, dorábajú víno výhradne tradičným remeselným spôsobom bez použitia priemyselných enologických prípravkov. Títo vinári sú naši priatelia, pochádzame z jedného regiónu. Gurmán TAXI nie je len biznis, je to aj spoločná hodnotová vinárska platforma – komunita.

Tradície, generácie, kontinuita v regióne

Čas, tradícia a kontinuita je to, čo charakterizuje naše vinárstva. Všetci vinári, ktorých sortiment ponúkame, pochádzajú z rodín, v ktorých sú víno a vinohrady prirodzenou súčasťou ich každodenného života už niekoľko generácii. Nepredávame vína z rýchlokvasených moderných vinárstiev vybudovaných z eurofondov.  Nepredávame vína bez identity, ktoré vyrábajú zamestnanci – technológovia bez vzťahu k miestu pôvodu. Gurmán TAXI pomáha rozvíjať tradíciu, udržuje kontinuitu v regióne.

Vulkanisti

Odroda je matkou vína,
pôda jeho otcom
a ročník jeho osudom.

Terroir a tradičné odrody z Tekova

Naši vinári dorábajú vína z tých odrôd, ktoré sa v Tekove osvedčili. Čas a historická skúsenosť totiž ukázali, že do nášho regiónu patria najmä tieto odrody: Pesecká leánka, Veltlínske zelené, Pinot blanc, Pinot gris, Pinot noir, Rizling vlašský, Rizling rýnsky, Frankovka modrá a Alibernet. Pojem Terroir nie je pre našich vinárov len slovo bez obsahu. Terroir je pre nás spojenie pôdy, ľudí, klímatických podmienok a histórie do ekosystému regionálnej kultúry, funkčnej kultúrnej štruktúry, ktorej výsledkom je živé víno a radosť zo života.

Remeselné a archívne vína. Záleží nám na ľudoch.

Remeselné víno je opak modernej a chladnej priemyselnej produkcie. Každé remeselné víno má svoj príbeh a stoja za ním konkrétni ľudia.  

Remeselné víno je výsledok zručnosti a skúseností vinára a preto je podľa nás remeselné víno súčasťou kultúrneho dedičstvo Slovenska, ktoré nám zanechali naši predkovia. Úlohou a poslaním remeselných vinárstiev je túto tradíciu a kultúrne dedičstvo udržať za každú cenu pri živote a odovzdať ju ďalším generáciám.

Vinodrady pod Sitnom

V našej ponuke nájdete aj unikátne prémiové archívne vína. Vinári nám ich zverili, lebo nám dôverujú. Predaj prémiových archívnych vín je postavený na dôvere.

Pitie archívneho vína je spôsob ako cestovať v čase
. Archívne víno si vyžaduje pozornosť a koncentráciu. Archívne víno kladie na konzumenta veľké nároky. Treba si pri ňom napríklad aj spomenúť na charakter ročníka, v ktorom sa zrodilo. Dôležité je zahodiť za hlavu senzorické predsudky a klišé, ktoré na nás projektujú moderné priemyselné vína. Degustovať archívne víno znamená otvoriť sa novému senzorickému zážitku. 


Predávame iba to, čo sami radi pijeme. Pripite si s nami!

Team Gurmán TAXI 

Vybrané vinárstva